I løpet av 11 år har Dale Oen Experience gått fra å organisere enkle turer med ungdommer på Hardangervidden, til å krysse Canadas Nordvest-passasje, ha 35 000 besøkende ungdommer hvert år, og fire sentre i Norge (Øygarden, Askøy, Oslo, Ålesund), samt tre forskningsskip. Dale Oen Experience jobber med internasjonal romfart og havforskning, og har arrangert Europas største forskning- og teknologikonferanser for barn og ungdom. Robin og teamet har også grunnlagt, startet og driver i dag Dale Oen Academy, et karakterbyggende år som får ungdom tilbake til skole, lære og arbeid i Øygarden og i Oslo, med oppstart Ålesund høsten 2023.
Robin er 24 ganger Norsk Mester i svømming, innehar flere medaljer i VM i Marin Femkamp, og har vunnet verdens hardeste pulk løp, Expedition Amundsen både individuelt og i gruppe. Han krysset Nordvestpassasjen på ski med ungdommer i 2013, og har også hatt æren av å løpe med OL-fakkelen i Korea før tenning av OL-ilden.
Robin er fast gjestedebattant i NRK radio, og opptrer hyppig i norsk TV. Han er Fellow av Explorers Club i USA, Offiser i forsvaret, og har mangeårig erfaring som instruktør for de norske spesialstyrkene, og er coach i Norges svømmeforbund. Robin er blant andre kåret til Friluftslivets Ildsjel 2014, Årets Ildsjel 2017 Bergen Awards, Ildsjelprisen 2022 Sparebankstiftelsen SR-bank.