Foredrag med Terje Lund-Sandal og Gunnar Jakobsen
Foredraget gir:
- Dyp innsikt i ulike voldsutrykk.
- Tips til hva man gjør før, under og etter en voldshandling.
- Ekte historier som engasjerer og gir ny innsikt
Terje har 25 års erfaring som sykepleier, og har mesteparten av sin erfaring fra de fleste delene av norsk psykiatri. Han har i flere år veiledet ansatte for å forebygge utbrenthet, og lære dem å bry seg smartere om andre. Terje har lang erfaring med å jobbe med ulike voldsuttrykk hos ungdom. Han er improskuespiller, og vet hvordan man får publikum engasjert, med en blanding av humor og presise betraktninger. Gunnar er lidenskapelig opptatt av å fremme læring ved å bygge gode relasjoner med elevene. Det er gjennom relasjonsarbeid man kan oppnå psykologisk trygghet som er en forutsetning for at lærerens faglige styrke og pedagogiske evner kan utnyttes til fulle.
Gunnar er opptatt av å bruke relasjonen proaktivt i møte med utagerende atferd.
Nå har Terje og Gunnar slått sammen sine erfaringer til et foredrag som handler om vold i skolen. Hvordan tolke volden? Hvordan reagerer mennesker på vold? Og hva gjør man før, under og etter en voldshandling. Gunnar og Terje er ikke alltid enig når det kommer til lærerens utvidede rett til fysisk inngripen. Derfor er dette foredraget så viktig. Fordi det utfordrer, åpner opp, og skaper refleksjon. For det handler ikke alltid om å være enig, men om å snakke om de vanskelige tingene på en helhetlig måte.
Etter foredraget tilbyr Terje og Gunnar en refleksjonstime til alle som har hørt foredraget. Her går de tettere inn på skolens praksis, og legger til rette for en bredere forståelse for vold i klasserommet, og hvordan skolen kan jobbe klokt med dette.